1111


تاریخ : 30 تیر 1393
کد خبر: 4706


احکام مبطلات روزه /استمنا (خود ارضايى)

 

134. اگر روزه‌‌دار عمداً کارى کند که منى از او بيرون بيايد, روزه‌اش باطل مى‌‌شود.

کفاره استمنا در حال روزه
135. اگر مکلّف علم داشته باشد به اين‌که استمنا روزه را باطل مى‌‏کند، ولى عمداً آن را انجام دهد، آيا کفّاره جمع بر او واجب مى‌‏شود؟
ج) اگر عمداً استمنا کند و منى هم از او خارج شود، کفّاره جمع بر او واجب نمى‌‏شود لکن احتياط مستحبّ آن است که کفّاره جمع بپردازد.

عادت به استمنا و حكم روزه
136. شخصى چندين سال عادت به استمنا در ماه رمضان و غير آن داشته است، نماز و روزه او چه حکمى‌ دارد؟
ج) استمنا مطلقاً حرام است و اگر منجر به خروج منى شود، موجب غسل جنابت هم مى‌‏شود، و اگر اين عمل در حال روزه در روز ماه رمضان صورت بگيرد، در حکم افطار عمدى با حرام است، و اگر نماز و روزه را با حالت جنابت و بدون غسل و تيمّم انجام دهد، نماز و روزه‌‏اش باطل و قضاى آن‌ها واجب است.

جنابت روزه‌دار با نگاه به صحنه شهوت انگيز
137. شخص روزه‏‌دارى در ماه رمضان به صحنه شهوت انگيزى نگاه کرده و جنب شده است. آيا با اين کار روزه‌‏اش باطل مى‌‏شود؟
ج) اگر نگاه‌کردن او به قصد انزال بوده و يا مى‌‏دانسته که اگر به آن منظره نگاه کند، جنب مى‌‏شود و يا عادت او بر اين بوده است و در عين حال عمداً نگاه کرده و جنب شده، حکم جنابت عمدى را دارد يعنى هم قضا بر عهده او مى‌‏باشد و هم کفّاره.

جنابت روزه‌دار بر اثر صحبت با نامحرم
138. در ماه مبارک رمضان بدون وجود هيچ‌يک از آثار استمنا فقط بر اثر حالتى که هنگام مکالمه تلفنى با يک زن نامحرم در خود احساس کردم مايع منى از من خارج شد، با توجه به اين‌که مکالمه با او به قصد لذت نبوده، آيا روزه‌‏ام باطل است يا خير؟ در صورت بطلان، آيا کفّاره هم بر من واجب است يا خير؟
ج) اگر خروج منى بر اثر صحبت با يک زن جزء عادت‌‏هاى قبلى شما نبوده و به‌طور غيرارادى از شما خارج شده است، موجب بطلان روزه نمى‌‏شود و چيزى هم بر اثر آن بر شما واجب نيست.

احتلام در حال روزه
139. محتلم شدن در روز (خروج منى در حال خواب) روزه را باطل نمى‌‌کند، و هر گاه روزه‌‌دار بداند که اگر در روز بخوابد محتلم مى‌‌شود، لازم نيست از خواب خود جلوگيرى کند.

140. اگر روزه‌‌دار در حال بيرون آمدن منى از خواب بيدار شود، واجب نيست از آن جلوگيرى کند.

141. اگر شخص روزه‌‌دارى در ماه مبارک رمضان بعد از نماز صبح يا ظهر بخوابد و در خواب به صورت غير عمد محتلم شود تکليف چيست؟ آيا روزه آن شخص باطل مى‌‌شود؟
ج) روزه‌اش صحيح است.

احتلام روزه‌دار و بيدار شدن بعد از اذان صبح
142. اگر شخصى قبل از اذان صبح يا بعد از آن بخوابد و در خواب جنب شده و بعد از اذان بيدار شود، چه مدتى براى غسل کردن وقت دارد؟
ج) در فرض سؤال، جنابت به روزه آن روز او ضرر نمى‌‏زند، ولى واجب است که براى نماز غسل کند و مى‌‏تواند غسل را تا وقت نماز به تأخير بيندازد.

احتلام بعد از فجر در ماه رمضان
143. اگر بعد از نماز فجر در ماه رمضان محتلم شوم چه بايد بكنم؟
ج) روزه صحيح است و براى نماز ظهر بايد غسل كنيد.

 1. ALi گفت:

  Salam ”aya boosidan doost khod roozeh ta battel mikonad??

 2. حامد گفت:

  با سلام
  مدتی است که در هنگام دستشویی کردن به ناگاه منی از من خارج میشود،با توجه به این که احتمال فراوان بیمار شده ام و هنوز وقتی نکرده ام که به پزشک مراجعه کنم و هم اکنون در ماه رمضان هستیم حکم روزه چیست؟البته بدون این که جایی از من نجس شود این اتفاق می افتد و من در طول روز شاید ٢ بار هم غسل کرده ام اما اینبار یادم رفت ک غسل کنم با این که هـیچ جای من نجس نشده و زمانی یادم افتاد که زمان بود برای غسل اما از خانواده خجالت کشیدم و ترسیدم ک فکر بد کنند چون اینروزها دیده اند که زیاد حمام میروم و ساعت ٣:٣٠ صبحک بود.حالا میخواستم بدونک ک حکمش چیست؟ایا روزه ام باطل است؟
  ممنون میشم زود پاسخ دهید

  • مدیر سایت گفت:

   سلام طاعات شما قبول آبی که بعدازبول کردن خارج می شودآب ودی ووذی است که پاک است ونیاز به غسل نداردوطبیعی است

 3. amir گفت:

  agar shakhsi nadanad ke estema roze ra batel mikonad…hokmash chist??? .0.hokme rozhaii ra estma karde va nemidaneste matel mikonad chist???? mamnon

  • admin4624 گفت:

   باسلام و قبولی طاعات و عبادات ، در فرض یاد شده باید روزه هایی را که در آن استمناء کرده قضا کرده و کفاره هم بدهد ( نظر همه مراجع بجز آیایان سیستانی و مکارم ) ضمنا” اگر حرمت استمناء را آگاهی نداشتی و نمیدانستید که روزه را باطل میکند باید روزه را قضا کرده ولی کفاره ندارد

 4. محمد گفت:

  از دفتر امام جمعه شهرستان مهدیشهر بجهت پاسخگویی سوالات و درج احکام ماه مبارک رمضان تشکر میشود


دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

آدرس :مهدیشهر ، میدان شهدا ، نبش خیابان اندیشه ، دفتر امام جمعه                   تلفن : ۳۳۶۲۲۰۵۲                  نمابر : ۳۳۶۲۴۰۵۲

پست الکترونيکي : info@mahdishahr-adineh.ir                  سامانه پيام کوتاه : 30009900092052


© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر امام جمعه مهدیشهر بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.