بسم الله الرحمن الرحیم -- اللّـهُـمَّ کُـنْ لِـوَلِـیِّـکَ الْـحُـجَّـةِ بْـنِ الْـحَـسَـنِ صَـلَواتُـکَ عَـلَـیْـهِ وَ عَـلى آبائِهِ فی هـذِهِ السّـاعَـةِ وَ فی کُـلِّ سـاعَـةٍ وَ لِـیّـاً وَ حـافِـظاً وَ قائِدا ‏وَ ناصِـراً وَ دَلیلاً وَ عَـیْـناً حَـتّى تُـسْـکِـنَـهُ أَرْضَـک َطَـوْعـاً وَ تُـمَـتِّـعَـهُ فیها طَویلاً

مساجد مهدی‌شهر به قرارگاه‌های فرهنگی تبدیل شوند

امام جمعه مهدی‌شهر گفت: مساجد شهرستان مهدی‌شهر باید به قرارگاه‌های فرهنگی تبدیل شوند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد بارانی با اشاره به ۳۱ مردادماه روز جهانی مساجد اظهار داشت: مسجد جایگاه و نهادی بزرگ است و اولین اقدام پیامبر اکرم (ص) در مسأله حکومتی‌شان در مسجد بود.

امام جمعه مهدی‌شهر با اشاره به کارکرد مسجد در زمان رسول اکرم (ص) تصریح کرد: در زمان رسول اکرم (ص) مسجد محلی برای انجام کارهای علمی و آموزشی، تعلیم معارف، حل مسائل حقوقی و قضائی و مباحث سیاسی بود.

وی افزود: با توجه به تهاجم گسترده دشمنان علیه جوانان و نوجوانان باید برنامه‌ریزی‌های جدی‌تری برای حضور جوان و نوجوانان در مساجد داشته باشیم.

بارانی با بیان اینکه مساجد سنگری مقابل تهاجم فرهنگی است، گفت: مساجد محل امنی برای حضور گسترده جوانان و نوجوانان و محل آگاه‌سازی آنان از دشمنی‌های دشمن در جنگ نرم است.

وی افزود: در بسیاری از مساجد ریش‌سفیدان حضور دارند و این نیز برکتی است؛ اما نباید به این مسأله اکتفا شود و باید بیش از گذشته شاهد حضور جوانان در مساجد باشیم.

امام جمعه مهدی‌شهر اظهارکرد: امروز دشمن در جنگ نرم با بیان شبهاتی اعتقادات و باورهای جوانان را متزلزل می‌کند و مسجد باید همچون سابق محلی برای پاسخ به نیازهای اعتقادی و باورهای دینی و ارزشی جوانان باشد.

بارانی گفت: مساجد سنگر تربیتی و فرهنگی هستند که جوان را در مقابل تهاجمات فرهنگی دشمن مصون‌سازی می‌کنند و این نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی افزود: جوان با حضور در مساجد از سبک و سیره زندگی اهل‌بیت(ع) آشنا می‌شود و مسجد نقش محوری در ترویج معارف دینی را دارد.

امام جمعه مهدی‌شهر تصریح کرد: آشنایی با سبک و سیره زندگی اهل‌بیت(ع) سبب تحکیم و تقویت بنیان خانواده و فاصله گرفتن از آسیب‌های اجتماعی می‌شود.

بارانی با بیان اینکه مساجد باید به قرارگاه‌های فرهنگی در سطح شهر تبدیل شوند، گفت: رصد مسائل و مباحثی که پیرامون مساجد می‌گذرد باید از جمله برنامه‌های مساجد باشد.

امام جمعه مهدی‌شهر بررسی و شناسایی مشکلات جوانان، آمار بیکاری، بررسی آمار فقر در منطقه، بررسی افرادی که در آستانه ازدواج قرار دارند ولی دارای مشکل هستند، بررسی افرادی که در باورهای دینی و معرفتی تضعیف‌شده‌اند را از جمله وظایف مساجد برشمرد.

بارانی گفت: تبدیل مسجد به قرارگاه‌های فرهنگی، رفع بسیاری از مانع‌های فرهنگی و تربیتی را آسان می‌سازد.

منبع : فارس

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)