بسم الله الرحمن الرحیم -- اللّـهُـمَّ کُـنْ لِـوَلِـیِّـکَ الْـحُـجَّـةِ بْـنِ الْـحَـسَـنِ صَـلَواتُـکَ عَـلَـیْـهِ وَ عَـلى آبائِهِ فی هـذِهِ السّـاعَـةِ وَ فی کُـلِّ سـاعَـةٍ وَ لِـیّـاً وَ حـافِـظاً وَ قائِدا ‏وَ ناصِـراً وَ دَلیلاً وَ عَـیْـناً حَـتّى تُـسْـکِـنَـهُ أَرْضَـک َطَـوْعـاً وَ تُـمَـتِّـعَـهُ فیها طَویلاً

امام جمعه مهدی‌شهر: سیره رضوی در جامعه تبیین شود/ توجه به فرهنگ عقل‌محوری حلال مشکلات امروز است

امام جمعه مهدی‌شهر گفت: امروز سیره رضوی باید در جامعه تبیین شود و توجه به فرهنگ عقل‌محوری حلال مشکلات امروز است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد بارانی در جمع شماری از دست‌اندرکاران حوزه وقف در شهرستان مهدی‌شهر اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که امام رضا (ع) درباره مؤمن می‌فرمایند، این است که مؤمن به کسی شر نرساند و از طلب حوائج مردم به‌سوی خودش نگران نباشد و هر کسی خیری از دیگری می‌بیند، تشکر کند و ما اکثراً برعکس این موارد عمل می‌کنیم.

وی تصریح کرد: وقتی آیت‌الله بهجت در تشییع جنازه همسایه‌اش شرکت می‌کند تا از او تشکر کند، نشان می‌دهد تا چه اندازه ایشان در راه حق قدم برمی‌داشتند. عقل انسان وقتی کامل می‌شود که نگاه کند در زندگی چه کسی به او خیر رسانده است و قدردان باشد.

امام جمعه مهدی‌شهر گفت: هر کار خیری که خودمان انجام دادیم، باید بگوییم کاری نکرده‌ایم؛ امام صادق (ع) می‌فرمایند که بعد از محرم و صفر آنچه می‌تواند ما را در مسیر اهل‌بیت (ع) نگه دارد، این است که مرتب دنبال کسب معرفت باشیم.

بارانی بیان کرد: تمام انحراف‌های انسان از سرچشمه جهل بوده و جهل مقابل عقل است؛ یعنی تا غفلت ما را فرامی‌گیرد، یادمان می‌رود باید چگونه رفتار کنیم. امام رضا (ع) فرمودند مرتب باید دنبال حدیث، علم و معرفت بیشتر باشید.

وی تصریح کرد: علامه مجلسی نقل کرده است یک ساعت نشستن در یک جلسه علمی برابر با ۱۲ هزار ختم قرآن مجید است؛ اما امروز ثوابی که از ختم‌های قرآن مجید به دست می‌آید، پنج دقیقه بعد با یک غیبت خراب می‌شود.

امام جمعه مهدی‌شهر گفت: پیاده‌روی اربعین بسیار مهم است؛ اما با یک جسارت کردن به پدر و مادر، همه چیز خراب می‌شود؛ بدون تردید، امروز علم و معرفت است که ما را نگه می‌دارد و امام رضا (ع) می‌فرماید که مدام باید دنبال علم باشید.

بارانی بیان کرد: حضرت می‌فرماید مؤمن باید هر کسی را دید، بگوید او از من بهتر است؛ تکبر وجودش را نگیرد و خود را از دیگران بهتر دانستن، عقل انسان را کوچک می‌کند. وقتی همه را از خودمان بهتر بدانیم، عقل کامل می‌شود.

وی گفت: امروز همه باید برای ملت‌های مسلمان دعا کنند تا خداوند متعال شر داعش را از مسلمانان سوریه و عراق کوتاه کند و به‌زودی حرم حضرت زینب (س) و حضرت رقیه (س) از شر داعش پاک‌سازی شود.

منبع:فارس

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)