بسم الله الرحمن الرحیم -- اللّـهُـمَّ کُـنْ لِـوَلِـیِّـکَ الْـحُـجَّـةِ بْـنِ الْـحَـسَـنِ صَـلَواتُـکَ عَـلَـیْـهِ وَ عَـلى آبائِهِ فی هـذِهِ السّـاعَـةِ وَ فی کُـلِّ سـاعَـةٍ وَ لِـیّـاً وَ حـافِـظاً وَ قائِدا ‏وَ ناصِـراً وَ دَلیلاً وَ عَـیْـناً حَـتّى تُـسْـکِـنَـهُ أَرْضَـک َطَـوْعـاً وَ تُـمَـتِّـعَـهُ فیها طَویلاً

نماینده ولی‌فقیه در استان سمنان: شیخ محمود استعلامی عالمی عامل بود/ تجلیل از شخصیت علما قدردانی از انسانیت و اخلاق است

نماینده ولی‌فقیه در استان سمنان با بیان اینکه شیخ محمود استعلامی عالمی عامل بود، گفت: تجلیل از شخصیت علما، تجلیل از انسانیت و اخلاق است.

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری فارس استان سمنان، آیت‌الله سید محمد شاهچراغی بعدازظهر امروز در دیدار با اعضای ستاد نکوداشت عالم وارسته حجت‌الاسلام‌والمسلمین شیخ محمود استعلامی در دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان سمنان اظهار کرد: نکوداشت عالم وارسته حجت‌الاسلام‌والمسلمین شیخ محمود استعلامی، اقدام شایسته و بسیار خوبی است و جای تقدیر و تشکر از همه دست‌اندرکاران این ستاد دارد.

وی تصریح کرد: بنده حجت‌الاسلام‌والمسلمین شیخ محمود استعلامی را قریب به ۲۳ سال بود که به‌ خوبی و خوش‌نامی می‌شناختم و با ایشان در ارتباط بودم و در سال‌هایی که بنده در مهدی‌شهر بودم، ایشان در نمازهای جمعه حضور پیدا می‌کرد.

نماینده ولی‌فقیه در استان سمنان افزود: مرحوم حجت‌الاسلام‌والمسلمین شیخ محمود استعلامی عالم و آقای شهر بود و همواره نسبت به بنده لطف داشت و مهربان بود و بنده نیز به ایشان علاقه داشتم و گاهی توفیق می‌یافتم که در منزل ایشان حضور پیدا کنم.

شاهچراغی خاطرنشان کرد: درب خانه مرحوم حجت‌الاسلام‌والمسلمین شیخ محمود استعلامی همیشه به روی مردم باز بود و ایشان با آن حال که از جنبه مالی غنی نبود؛ اما شخصی دست و دل باز در جامعه و اهل جود، بخشش و اطعام بود.

وی ادامه داد: مرحوم حجت‌الاسلام‌والمسلمین شیخ محمود استعلامی عمرش را در راه خدمت به مردم مهدی‌شهر صرف کرد و تا آخر عمر در خدمت مردم بود.

نماینده ولی‌فقیه در استان سمنان تصریح کرد: علاقه، تلاش و کوشش اعضای ستاد نکوداشت عالم وارسته حجت‌الاسلام‌والمسلمین شیخ محمود استعلامی در راستای برگزاری یک نکوداشت باشکوه و پرشور و به‌واسطه خادم، مردمی و خدمتگزار بودن آن مرحوم است.

شاهچراغی با اشاره به علاقه وافر مردم به علما گفت: به بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) گفتند که چرا مردم شما را دوست دارند؟ ایشان فرمودند «چون من خادم مردم هستم و مردم خادم خودشان را دوست دارند.»

وی تصریح کرد: علم تنها ارزشی ندارد و علم هر وقت که با عمل همراه شد، ارزش پیدا می‌کند؛ اما اگر علم بدون عمل باشد، همچون درختی بدون ثمر و میوه است و درخت وقتی کامل می‌شود که میوه‌دار باشد.

نماینده ولی‌فقیه در استان سمنان بیان کرد: انسان هم وقتی به کمال می‌رسد که اهل عمل باشد و به هر مقدار که از یک عالم عامل همچون مرحوم حجت‌الاسلام‌والمسلمین شیخ محمود استعلامی تجلیل شود، ارزشمند است.

شاهچراغی بیان کرد: بنده حضرت حجت‌الاسلام‌والمسلمین شیخ محمود استعلامی را یک عالم عامل می‌دانستم و باور دارم که ایشان عالم عامل بود؛ بنابراین باید از مزار، کتاب و اشعار یک عالم عامل و خاطرات منسوب به وی از سوی دیگران استفاده کرد که این‌ها همگی آموزنده و تربیت‌کننده است.

وی تصریح کرد: مرحوم حجت‌الاسلام‌والمسلمین شیخ محمود استعلامی مردم را با غیر زبان یعنی با عمل به دین دعوت می‌کرد و تنها به دعوت زبانی اکتفا نمی‌کرد؛ رفتار و کردار آن مرحوم همه را به دین دعوت می‌کرد.

نماینده ولی‌فقیه در استان سمنان با اشاره به چرایی محبوبیت علما در میان مردم افزود: این‌همه استقبال از یک عالم برای این است که یک عالم برای خودش نیست و برای دیگران است و چند دسته در اسلام هستند که برای خودشان نیستند و برای دیگران هستند؛ شهدا، انبیا و علما برای خودشان نیستند و برای دیگران هستند.

شاهچراغی با بیان اینکه شیطان از عالم عامل می‌ترسد، گفت: پیامبر اکرم (ص) فرمودند که «قسم به خدایی که جان من در دست اوست، یک عالم از هزار عابد برای شیطان سخت‌تر است» لذا شیطان در شهادت و یا مرگ علما جشن می‌گیرد که مانعی از جلوی راهش کنار رفته است و عالم همچون چراغی می‌سوزد تا به دیگران روشنی بدهد و سه دسته در روز قیامت می‌توانند، شفاعت کنند که یک دسته از آن‌ها علما هستند.

وی با بیان اینکه معرفی و تجلیل از شخصیت‌های علمی و علمای دینی برای جوانان و نسل جدید یک ضرورت است، افزود: به‌منظور معرفی الگوهای مناسب برای جوانان و نوجوانان، باید تبیین شخصیت‌های والای علمی دینی برای نسل جدید افزایش یابد.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)